Co s prázdnou nemovitostí?

Zejména v posledních měsících se na mě stále častěji obrací lidé, kteří získali starší dům nebo byt, ale nemají pro něj využití. Buď se nachází daleko od jejich bydliště, nesplňuje parametry pro to, aby ho mohli snadno pronajímat nebo jsou s jeho vlastněním spojené výdaje, které by v rodinném rozpočtu chyběly. Jak v takovém případě postupovat?

trezor ve tvaru domu
trezor ve tvaru domu

V první řadě je třeba si říci, co by se s takovou nemovitostí dalo skutečně dělat. Pokud jde o starší dům, nabízí se logická možnost udělat z něj „chalupu“, tedy místo, kde budete trávit víkendy. Takový objekt ale musí splňovat několik parametrů jako je dostatečně zajímavé okolí a samotná lokalita či jeho dispozice. Další možností je jeho rekonstrukce, která znamená nemalé náklady a spoustu času. Pokud se vám ani jedna z těchto možností nezamlouvá, je možné nemovitost pronajmout. O pronájem domů je poměrně velký zájem. S pomocí profesionálního makléře se vám může podařit nalézt nájemníka, který se o dům částečně postará, bude provozovat nejen jeho základní údržbu, ale poradí si i s menšími opravami. Za to mu lze nabídnout snížení měsíčního nájmu a jistotu dlouhodobé nájemní smlouvy.

Pak jsou samozřejmě situace, kdy ani jedna z možností nepřipadá v úvahu. V takovém případě je nejlepší zamyslet se nad prodejem nemovitosti. Domy, které nikdo neobývá, velmi rychle chátrají. Každý rok, který se dům nevytápí, neudržuje ani nevětrá, znamená navýšení rozpočtu na budoucí rekonstrukci a tedy snížení prodejní ceny. Představa, že takový dům jednou darujete dětem, které ho budou využívat nebo ho samy prodají a za utržené peníze si koupí byt, je neoprávněná. Na místo toho je lepší dům prodat včas a získanou částku investovat do jiné nemovitosti, která se dá pronajmout nebo pro ni bude další využití.

Pozor na nevytápěné byty

V případě bytu je to podobné, ovšem s tím rozdílem, že každý měsíc stojí o něco víc než dům. Nepotřebuje sice takovou údržbu, ale odvody do fondu oprav, náklady na energie ve společných prostorách a další náklady spojené s vlastnictvím neobývaný byt docela prodraží. Navíc ani není možné nechat byt nevytápěný. Sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ) po vás totiž bude chtít doplatek na základě vyhlášky: „Za nevytápěné byty zaplatí jejich vlastníci 80 % průměrných nákladů na vytápění a o tyto částky je korigována (snížena) úhrada všech ostatních vlastníků.“

I zde je tedy zásadní položit si otázku, jak by bylo možné nemovitost využívat. Pokud je na špatném místě nebo příliš daleko od vašeho bydliště na to, abyste mohli nemovitost v klidu pronajímat a příležitostně řešit drobné opravy a jakékoliv situace s nájemníkem, je čas zvážit její prodej. I kdyby to mělo být jen proto, abyste za utržené prostředky koupili podobný byt blízko vašeho bydliště. Stačí se obrátit na makléře, který je schopen s vámi konkrétní situaci projít a poradit, jak v daném případě postupovat. Zda je vhodné dům či byt zkusit pronajmout nebo využívat třeba pro komerční rekreační účely či nemovitost prodat a utržené peníze investovat do jiné, vhodnější.

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

makléř píše graf na tabuli
Reality
oko

Investice do nemovitosti – dává dnes ještě smysl?

Rostoucí inflaci jsme pozorovali už v průběhu podzimu loňského roku. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině však situace nabírá mnohem větší spád.

domeček na stole realitního makléře
Reality
oko

Potřebujete bydlet? Jak se zachovat v současné situaci

V minulých letech jsme se dívali hlavně na to, jaká je cena nemovitosti a kolik bude splátka hypotéky. Dnes je třeba k tomu přidat i přísná pravidla pro její samotné poskytnutí.

makléř píše graf na tabuli

Investice do nemovitosti – dává dnes ještě smysl?

domeček na stole realitního makléře

Potřebujete bydlet? Jak se zachovat v současné situaci