Jak se budou vyvíjet ceny bytů po létu?

Ceny nemovitostí doposud rostly, nyní se ale tento trend proměňuje. První signály se již projevují. Co se s trhem děje shrnuje analytik Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

nárůst cen bytů čtvrtletně graf
nárůst cen bytů čtvrtletně graf

Ve druhém čtvrtletí jsme stále ještě pozorovali nárůst cen. Oproti začátku roku šlo až o 5% nárůst cen v Praze a 9% nárůst cen mimo Prahu. V průměru tak nemovitosti v celé republice ve druhém kvartálu vzrostly o 8 % oproti prvnímu kvartálu. Tento vývoj se však bude měnit. Podle dat o rezervacích zakázek na třetí čtvrtletí letošního roku již vidíme, že se růst cen zastavuje.

„V rámci republiky dojde k zastavení růstu, v rámci hlavního města Prahy pak už uvidíme dokonce pokles cen,“ říká Iztok Toplak, analytik G8 Reality.

Situace v Praze

V Praze se průměrná cena bytů pohybuje aktuálně lehce nad 120 tis. Kč za m² a má klesající tendenci.

Panelové byty dosáhly svého maxima už začátkem roku a teď ceny lehce klesají. Průměrná cena panelových bytů v Praze je aktuálně okolo 109 tis Kč za m².

Cihlové byty až do druhého čtvrtletí zdražovaly. Ve třetím čtvrtletí však můžeme očekávat pozastavení růstu cen v tomto segmentu. Průměrná cena cihlových bytů je 130 tis. Kč za m².

realizované ceny bytů graf
Zdroj: Iztok Toplak, RE/MAX G8 Reality

Situace mimo hlavní město

Naopak mimo Prahu realizace prodejů ukazují, že ceny pořad mírně rostou.

Aktuálně je průměrná cena bytů mimo Prahu už přes 60 tis. Kč za m². Evidentně zájemci o nákup bytů v Praze a jiných dražších lokalitách svůj záměr přehodnotili a zajišťují si svoje bydlení tam, kde jsou ceny ještě relativně příznivé.

Průměrná cena bytu za čtvereční metr aktuálně dosahuje už 75 tis. Kč.

Zdroj: RE/MAX G8 Reality

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

zoufalý makléř leží na stole na plánech domu
Reality
oko

Nejistá budoucnost zvýší podíl akvizic

Realitní trh prochází prudkou změnou. Ze situace, kdy se nemovitosti prodávaly snad až příliš snadno, se poměrně rychle stal trh kupujícího.

můž sedí u notebooku a vybírá dům
Reality
oko

Proč koupit nemovitost právě v této době?

Mohlo by se zdát, že aktuální situace nákupům nemovitostí nepřeje. Jenže jak se pravděpodobně brzy ukáže, současná doba je pro nákup nemovitosti naopak zajímavá.

zoufalý makléř leží na stole na plánech domu

Nejistá budoucnost zvýší podíl akvizic

můž sedí u notebooku a vybírá dům

Proč koupit nemovitost právě v této době?